Internet nie dla idiotów cz.1

Cykl poświęcony jest zagrożeniom w Internecie, a zrealizowany został w oparciu o kreskówki "Owce w Sieci", które zostały przygotowane przez słowackie centrum europejskiego programu Safer Internet. Wszystkie odcinki można obejrzeć na stronie http://pl.sheeplive.eu/

Kolejnych 8 zajęć dotyczy: publikacji nagich zdjęć i nagrań w Internecie; uwodzenia przez Internet – grooming'u; dyskryminacji i rasizmu w Internecie; wykorzystywaniu fotografii i nagrań wideo; łańcuszkom szczęścia; błędom z przeszłości (Internet zawsze pamięta); anoreksji; prześladowaniu w Internecie – cyberstalking'owi.

Ikona obiektów Cele lekcji
Celem pierwszych (w cyklu) zajęć jest ukazanie zagrożenia dotyczącego wyłudzania danych osobistych i informacji majątkowych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Założeniem jest poznanie przez uczniów tego niebezpieczeństwa, jego analiza i przyswojenie wiedzy na temat aktywnego i pasywnego unikania go w przyszłości.

Ikona obiektów Aktywność

Ilość spraw, jakie przeciętny użytkownik może załatwić przez Internet, rośnie w szybkim tempie. Dzięki Internetowi możemy komunikować się ze znajomymi, znaleźć dane niezbędne do nauki lub codziennej pracy, zagrać, przeczytać prasę lub ściągnąć film, znaleźć przydatne informacje do referatu i zadania domowego, wypowiedzieć poglądy lub komunikować się z bliskimi.

Internet ułatwia życie, szczególnie jeśli mieszkamy z dala od dużych skupisk miejskich. Niestety, Internet to nie tylko źródło zabawy i możliwość załatwienia od ręki wielu spraw. Podobnie jak w życiu realnym, tak i w Internecie, możemy natknąć się na oszustów i dowcipnisi, czyhających na naszą naiwność. Internet jest siecią otwartą, co sprzyja kontaktom międzyludzkim, ale też wystawia nas na zagrożenia, na jakie w normalnym życiu, zachowując rozsądek, sami byśmy się nie narazili.

Dziś skupimy się na jednym z zagrożeń, które dotyczy indywidualnego użytkownika Internetu, korzystającego z niego w domu lub miejscu publicznym (np. biblioteka, kafejka).